Wielcy Malarze

Olga Boznańska

– wybitny malarz w spódnicy 😉

Olga Boznańska
Olga Boznańska w 1930 roku, Wikipedia

Olga Boznańska

(1865-1940)

Malarka „liryczna” – malowała kwiaty, pejzaże, portrety. W czasach, gdy kobietom wstęp do wyższych szkół sztuk pięknych był zakazany, potrafiła do perfekcji opanować malarskie rzemiosło, wypracować osobisty, własny styl i zdobyć powszechne uznanie. Była wśród artystów polskich najbliższa impresjonizmowi, chociaż nie należała do żadnej szkoły, grupy, kierunku czy prądu. Realizowała własną wizję sztuki. Proponowała malarstwo intelektualne, uduchowione, oparte na wyrafinowanej i subtelnej kolorystyce. Jej obraz są jasne, świetliste, bardzo nastrojowe. Jest jedną z największych malarek w historii.

GENIALNA PORTRECISTKA-PSYCHOLOG

PEJZAŻYSTKA

k

ZNAKOMITA KOLORYSTKA

1

MALARKA KWIATÓW

MALARSKA INDYWIDUALNOŚĆ

OBRAZY ZA MGŁĄ

Olga Boznańska

1865

15 kwietnia w Krakowie urodziła się Olga Boznańska, córka Adama Nowiny Boznańskiego (zdolny inżynier) i Eugenii Mondant (Francuzka), która sama rysowała i zależało jej by córki (starsza Olga i młodsza o 2 lata Izabela) praktykowały sztuki. Rodzice Olgi posiadali kamienicę przy ul. Wolskiej 21 (dziś Piłsudskiego)

1878

wyjechała z rodziną do Paryża na Wystawę Światową
i

1883

lekcje rysunku u Kazimierza Pochwalskiego. Mowy nie było o studiach w Szkole Sztuk Pięknych, gdzie pod żadnym pozorem nie przyjmowano kobiet.

1884–1885

Olga Boznańska uczęszczała na kursy im. A. Baranieckiego, gdzie otrzymała solidne podstawy warsztatowe

1886

w wieku 21 lat Olga Boznańska rozpoczęła studia w Monachium – jako kobieta nie miała wstępu do Akademii Sztuk Pięknych, więc kształciła się w pracowni K. Kricheldorfa. W tym też roku miała pierwszą wystawę w Krakowie

1889

zrezygnowała z nauki u profesorów i wynajęła w Monachium własną pracownię. W tym roku miała też miejsce jej wystawa w Warszawie

1892

wystawy w Berlinie i Warszawie, w tym roku również zmarła matka

1893

wystawy w Berlinie, Pradze i Monachium, gdzie otrzymała złoty medal. Natomiast w Krakowie jury Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych odrzuciło jej obraz

1894

za „Portret malarza Pawła Nauena” Olga Boznańska otrzymała w Wiedniu z rąk arcyksięcia Karola Ludwika złoty medal i wyróżnienie w Londynie za „Portret miss Mary Breme”, a krakowski autorytet prof. Henryk Rodakowski (1823-1894) napisał do niej list gratulacyjny: „Wielkie powodzenie, jakie portret malowany przez Panią ma na wystawie wiedeńskiej, wywołuje gorące we mnie życzenie, by robotą Pani ucieszyć Krakowianów – Chciej nam, łaskawa Pani, dać sposobność podziwiania Twojej pracy i radowania się Twoim talentem”

1895

na prośbę prof. T. Hummela zastąpiła go kierując Szkoła Malarską w Monachium

1896

Julian Fałat (1853-1929) zaproponował jej objęcie profesury w Szkole Sztuk Pięknych, której studentką nie mogła zostać 10 lat wcześniej. Jednak Olga Boznańska zdecydowała się pozostać w Monachium. W tym też roku jury Société des Beaux-Arts przyjęło na wystawę obrazy artystki, co było ogromnym sukcesem

1898

przeprowadziła się do Paryża; wystawiała w Warszawie, Lwowie, Berlinie i Paryżu

1900

wystawy w New Gallery w Londynie (złoty medal) i na Wystawie Światowej w Paryżu (wyróżnienie). Niestety ten rok to też zerwanie narzeczeństwa z Józefem Czajkowskim. Dla artystki czas stanął w miejscu – do końca życia ubierała się według mody z 1900 roku…

1901

Paryż szybko docenił jej talent – rząd francuski kupił „Bretonkę” do państwowych zbiorów sztuki. W tym roku ma też miejsce pierwsza wystawa Olgi Boznańskiej za oceanem – w Pittsburghu (USA).

1906

w Paryżu zmarł ojciec artystki, zostawiając jej w spadku rodzinną kamienicę w Krakowie, z której czynsz zapewniał jej skromne utrzymanie w Paryżu

1907

Carnegie Institute w Pittsburghu przyznał jej srebrny medal

Olga Boznańska
Dziewczynka z chryzantemami, 1894, Wikipedia

1912

na wystawie w Pittsburghu Olga Boznańska reprezentowała Francję wraz z  m. in. C. Monet i A. Renoir a w Amsterdamie na międzynarodowej wystawie zdobyła srebrny medal. W tym też roku Olga Boznańska została prezesem Stowarzyszenia Artystów Polskich „Sztuka”

1923

kolejny raz jej obrazy reprezentowały sztukę francuską w Pittsburghu, obok niej wystawiali: P. Bonnard, M. Denis, X. Roussel, C. Monet, P. Signac.

1932

po raz ostatni przyjechała do Krakowa

Olga Boznańska

W Wielki piątek, ok. 1890, Wikipedia

1934

Olga Boznańska otrzymała polską nagrodę państwową, która na pewien czas podreperowała budżet artystki. Niestety w tym też roku siostra artystki – Iza popełniła samobójstwo. W kraju powstał Komitet Pomocy Oldze Boznańskiej a MSZ i warszawskie Muzeum Narodowe zakupiło jej obrazy

Olga Boznańska

Olga Boznańska, Autoportret, Wikipedia

1937

na Wystawie Światowej w Paryżu Olga Boznańska otrzymała Grand Prix

1938

odniosła sukces na weneckim Biennale, gdzie Olga Boznańska sprzedała 5 obrazów, w tym „Portret pan Dygatowej”, który zakupił król włoski

1940

artystka zmagająca się ze sklerozą i egzemą twarzy, powodującą bóle oczu, pracowała do końca życia i jedynie przy sztalugach odzyskiwała siły i pogodę ducha. Olga Boznańska zmarła 26 października w Paryżu.

Ciekawostki:

Czajkowski

Na ścianie pracowni Olgi Boznańskiej wisiał portret byłego narzeczonego malarki Józefa Czajkowskiego, również malarza. Artystka nigdy się z tym portretem nie rozstawała, zabierała go ze sobą nawet w podróże. Józef Czajkowski zerwał narzeczeństwo po wielu latach oczekiwania. Jego listy z wcześniejszego okresu świadczą o gorącej miłości: „(…) ja bym całe życie dał, żeby Pani drogę wyzłocić i osłodzić…” Nazywał ukochaną „maleństwem”.

Nauen

Dzięki „Portretowi Pawła Nauena” początkująca malarka Olga Boznańska stała się sławna. Obraz powstał na skutek paru zbiegów okoliczności. Malarz Paweł Nauen zwrócił uwagę na autoportret Olgi Boznańskiej w żałobie po śmierci matki. Poprosił wtedy artystkę, by mu pozowała. Olga zgodziła się i powstał wtedy obraz pędzla Nauena, który znamy jedynie z fotografii. Natomiast znajomość obydwojga zaowocowała innym portretem, gdzie role modela i malarza zostały odwrócone. „Pamiętam, było to w środę rano. Deszcz mżył (…). Otwierają się drzwi i wchodzi z podniesionym kołnierzem wykwintny Nauen. To był mój obraz! „Niech pan tak zostanie”. Posadziłam go na kanapie w kwiaty, włożyłam mu do ręki filiżankę i zaczęłam malować” – wspominała po latach Olga Boznańska

Seanse

Na każdy portret Olga Boznańska potrzebowała około miesiąca i wielu seansów pozowania. Mówiła: „Zabierając się do portretu artysta winien zdać sobie sprawę z założenia barwnego modelu. Tak go ubrać, dać mu odpowiednie oświetlenie – by wszystko razem stanowiło pewną harmonię…” Zdarzało się, że po kilku seansach pozowania, nie odnajdując harmonii, o której wspominała, żądała zmiany koloru sukni i zaczynała obraz od nowa.

5 lat

Olga Boznańska nie przyznawała się do swojego wieku, konsekwentnie przesuwając datę swojego urodzenia o 5 lat.

Adoratorzy

Mimo kilku adoratorów, Olga Boznańska nie wyszła za mąż. Pewien zamożny Wiedeńczyk Victor von Back w nadziei na małżeństwo przyjął nawet chrzest w Krakowie.

Myszy

Artystka lubiła zwierzęta, miała 2 psy, ptaszki i dużo myszy. Biegająca swobodnie po pracowni menażeria odpowiedzialna jest za zniszczenie wielu jej obrazów.

Olga Boznańska

Bretonka, 1889, Wikipedia

O sztuce Olgi Boznańskiej:

Ukochanym kolorem Olgi Boznańskiej był niepozorny, wydawałoby się wręcz „bezbarwny” – szary. Całe życie zgłębiała tajemnice szarości i znalazła w niej niesłychane bogactwo odcieni i tonów: zimnych i ciepłych, zgrzebnych i wytwornych, wyciszonych i ekspansywnych.

„Obrazy moje (…) są prawdą, są uczciwe, pańskie, nie ma w nich małostkowości, nie ma maniery, nie ma blagi. Są ciche i żywe…” 

Olga Boznańska

Olga Boznańska zdawała sobie sprawę, że używając wszelkich odcieni szarości i ciemnych brązów musi bardzo dbać, aby jej paleta nie sprawiała wrażenia „brudnej”. Dlatego nigdy nie malowała na mokro. Kładła kolory małymi dotknięciami pędzla i czekała aż podeschną. Dopiero wtedy często skrobała farbę nożem, zanim nałożyła inny kolor czy odcień. Metoda ta okazała się skuteczna ale czasochłonna.

„Uważamy Boznańską (…) za największą polską malarkę i jedną z największych malarek Europy. I nie ma w tym żadnej przesady” 

Ignacy Witz

„Portret Pawła Nauena” nazywano często portretem dekadenta. Wystylizowany, świadomy swojej urody młody mężczyzna patrzy na nas obojętnym spojrzeniem. Patrzy, nie będąc obecnym, tak jak siedzi w wystudiowanej pozie, lecz podniesiony kołnierzyk żakietu wskazuje, że w każdej chwili gotów jest odejść. Olga Boznańska już wtedy umiała portretować dusze. Obraz ten przyniósł artystce złoty medal. „Jestem dumny, że pani jako Polka otrzymała tę międzynarodową nagrodę” powiedział brat cesarza, arcyksiążę Karol Ludwik, wręczając jej nagrodę.

„Tym czy rasa zwiera w sobie charakter i to jest właściwe piękno. W tym siedzi dusza myśląca, pracująca, ciepiąca, znużona lub umęczona. Nie wolno niczego zmienić z takich rysów. Zresztą ja nie potrafię poprawiać przyrody – maluję co widzę…” 

Olga Boznańska

Olga Boznańska
Widok z okna pracowni, ok. 1912, Wikipedia

O twórczości Olgi Boznańskiej wielokrotnie z szacunkiem wypowiadają się dwaj znani krytycy Roger Marx i Louis Vauxcelles, podkreślając głębię psychologiczną, wyczucie koloru i subtelność harmonii barwnych.

Co za artystka! Słynna Polka prześladuje nas, doprowadza do obsesji, oczarowuje…” 

Louis Vauxcelles

Kronikarz „La Nouvelle Revue” nie omieszkał zanotować, że cesarzowa Eugenia zwiedzając Salon zatrzymała się długą chwilę przed portretem pędzla Olgi Boznańskiej.

„Artystka wnosi tak osobistą koncepcję portretu, że najbardziej przenikliwi krytycy nie wiedzą do jakiej szkoły ją przypisać.” 

Clotilde Misme, krytyk sztuki

Natomiast sama artystka zachowywała w stosunku do wszystkich recenzji pewien dystans.

„Cała krytyka pisze, że (obrazy) smutne, co ja zrobię, że smutne? Nie mogę być inną niż jestem… W każdym razie nie przeszkadza ten smutek temu, aby naprawdę były najlepszymi portretami z całego Salonu. I uważam, że to jest jeszcze smutniejsze.” 

Olga Boznańska

Olga Boznańska w Muzeach:

Olga Boznańska
Kwiaty na tarasie, 1903, Wikipedia
galeria marzeń

Kraków: Muzeum Narodowe – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Kościół Mariacki w Krakowie. Można tam podziwiać m. in.:

 • „Pejzaż nocny” namalowany w 1875
 • „Portret kobiety (Cyganka)” namalowany w 1888
 • „Kwiaciarki” namalowany w 1889
 • „Bretonka: namalowany w 1890
 • W Wielki Piątek (Zakonnica, Zakonnica modląca się w kościele)” namalowany w 1890
 • „Portret kobiety w białej sukni” namalowany w 1890
 • „Portret malarza Pawła Nauena” namalowany w 1893
 • „Dziewczynka z chryzantemami” namalowany w 1894
 • „Portret Józefa Czajkowskiego” namalowany w 1894
 • „Złote róże” namalowany w 1896
 • „Studium wnętrza pracowni artystki w Krakowie” namalowany w 1896
 • „Portret Gertrudy Dziewickiej” namalowany w 1897
 • „Widok z okna w Krakowie” namalowany w 1900
 • „Portret Adama Nowiny-Boznańskiego” namalowany w 1903
 • „Motyw z Paryża” namalowany w 1903
 • „Katedra w Pizie” namalowany ok. 1905
 • Portret Bohdana Faleńskiego” namalowany w 1905
 • „Autoportret” namalowany w 1906
 • Kompozycja z nasturcjami” namalowany w 1906
 • „Wnętrze paryskiej pracowni, 1906
 • „Portret Feliksa Jasieńskiego” namalowany w 1907
 • Wnętrze paryskiej pracowni” namalowany w 1908
 • „Portret pani Horainowej” namalowany w 1908
 • „Autoportret z kwiatami” namalowany w 1909
 • „Portret Zygmunta Pusłowskiego” namalowany w 1912
 • Portret francuskiej pisarki Gabrieli Reval” namalowany w 1912
 • „Portret Henryka Sienkiewicza” namalowany w 1913
 • Portret Łucji Dettloff” namalowany w 1917
 • Kwiaty” namalowany w 1920
 • „Martwa natura” namalowany w 1920
 • „Martwa natura z kwiatami” namalowany ok. 1930
 • „Portret malarza Jana Rubczaka” namalowany w 1930
 • „Kiki, piesek artystki” namalowany ok. 1930

 

galeria marzeń

Francja:

 • Paryż: Muzeum Orsay – Biblioteka Polska. Można tam podziwiać m. in.:
  • „Portret panny Dygat” namalowany w 1903
  • „Portret młodej kobiety w bieli” namalowany w 1912
  • „Portret Pani D.” namalowany w 1913

 

Jacek Malczewski

USA:

 • Pittsburgh: Carnegie Institute. Można tam podziwiać m. in.:
  • „Portret damy w czarnej sukni” namalowany w 1919
jan matejko

Włochy:

 • Wenecja: Galleria d’Arte Moderna
galeria marzeń

Warszawa: Muzeum Narodowe. Można tam podziwiać m. in.:

 • „W oranżerii” namalowany w 1890
 • Portret chłopca w gimnazjalnym mundurku” namalowany ok. 1890
 • „Dziewczynka z koszem jarzyn w ogrodzie” namalowany w 1891
 • „Studium kobiety z dziewczynką” namalowany w 1893
 • „Autoportret” namalowany w 1893
 • „Dziewczynka w ogrodzie” namalowany w 1896
 • „Imieniny babuni” namalowany w 1888-1889
 • „Portret Franciszka Mączyńskiego” namalowany w 1900
 • „Anemony” namalowany w 1901
 • „Portret Franciszka Mączyńskiego” namalowany w 1901
 • „Plac de Ternes w Paryżu” namalowany w 1903
 • „Katedra w Pizie” namalowany w 1905
 • „Portret Kazimierza Wizego” namalowany ok. 1905-1909
 • „Portret Heleny i Władysławy Chmielarczyk” namalowany w 1906
 • „Autoportret” namalowany w 1913
 • „Kwiaty” namalowany w 1913
 • W mojej pracowni” namalowany w 1913
 • „Martwa natura z wazą” namalowany w 1918

 

galeria marzeń

Inne miasta Polski:

 • Katowice: Muzeum Śląskie. Można tam podziwiać m. in.:
  • „Portret dwóch dziewczynek” namalowany w 1896
  • „Portret rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego” namalowany ok. 1906
  • „Portret pani w białym kapeluszu” namalowany w 1906
  • „Portret Heleny Chmielarczykowej” namalowany w 1909
 • Poznań: Muzeum Narodowe. Można tam podziwiać m. in.:
  • Dwoje dzieci na schodach” namalowany w 1899
  • „Ulica w Paryżu” namalowany w 1906
  • „Portret filozofa Wincentego Lutosławskiego” namalowany w 1909
  • „Portret Róży Raczyńskiej” namalowany w 1912
 • Wrocław: Muzeum Narodowe. Można tam podziwiać m. in.:
  • Autoportret z japońską parasolką” namalowany w 1892
 • Bytom: Muzeum Górnośląskie
 • Łódź: Muzeum Sztuki.
 • Szczecin: Muzeum Narodowe

Olga Boznańska (1865-1940)

 • GENIALNA PORTRECISTKA-PSYCHOLOG: 100% 100%
 • ZNAKOMITA KOLORYSTKA: 100% 100%
 • MALARSKA INDYWIDUALNOŚĆ: 100% 100%
 • PEJZAŻYSTKA: 100% 100%
 • MALARKA KWIATÓW: 100% 100%
 • OBRAZY ZA MGŁĄ: 100% 100%

CZAS NA ZABAWĘ!

GOTÓW NA GRĘ?